«Η Φιλοσοφική ανοίγει τις πύλες της για το καλοκαίρι_1ο Θερινό Σχολείο για μαθητές και μαθήτριες_2024»

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε από τις 25 Ιουνίου έως και την 3η Ιουλίου 2024 το 1ο Θερινό Σχολείο για μαθητές και μαθήτριες πρώτων τάξεων Λυκείου με τίτλο «Η Φιλοσοφική ανοίγει τις πύλες της για το καλοκαίρι σε σχολεία_1o ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2024» το οποίο διοργανώθηκε από την Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με Τμήματα και Εργαστήρια της Σχολής, το Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης και τη Βιβλιοθήκη της Σχολής.

ΘΣ 4 ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΟΥ ΦΑΝΟΥΡΑΚΗ
20240703 111750 resized

Στην πιλοτική αυτή δράση η Φιλοσοφική Σχολή υποδέχτηκε 17 μαθητές και μαθήτριες των Αρσακείων Σχολείων στους οποίους δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουν εναλλακτικές δυνατότητες που προσφέρει η εισαγωγή τους σε τμήματα της Σχολής. Για μία ολόκληρη εβδομάδα τα παιδιά ξεναγήθηκαν σε χώρους της Σχολής, συμμετείχαν σε δράσεις, βιωματικά εργαστήρια, στοχευμένες διδασκαλίες και πειράματα και παρακολούθησαν παρουσιάσεις σχετικά με παλαιότερα αντικείμενα, όπως η Επιγραφική και η Παλαιογραφία, η Αρχαιολογία και η Ιστορία και νεώτερους συνδυασμούς όπως η Ψυχογλωσσολογία και η μελέτη του ανθρώπινου νου, η Φιλοσοφία και η Οικονομία, η Ελληνική ως Δεύτερη Γλώσσα, η Ψηφιακή Αφήγηση, αλλά και το θέατρο, η μουσική, οι νέες τεχνολογίες και οι ξενόγλωσσες φιλολογίες.

Η «διαφορετική» Φιλοσοφική Σχολή ενέπνευσε τα παιδιά που κατέθεσαν τη δική τους οπτική μέσα από τις παρουσιάσεις τους στην τελετή λήξης του Προγράμματος, την Τετάρτη 3 Ιουλίου 2024 παρουσία του Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητή κ. Δημητρίου Δρόσου, Καθηγητών της Σχολής που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, Καθηγητών από το σχολείο τους και των γονέων τους. Ο Κοσμήτορας στην ομιλία του υπογράμμισε ότι το 1ο Θερινό Σχολείο βάζει στέρεα τις βάσεις για μια ακόμα πιο δυναμική συνέχεια σε τέτοιου τύπου δράσεις με περισσότερες συμμετοχές και εξωστρέφεια της Σχολής τα επόμενα χρόνια.

Η τελετή ολοκληρώθηκε με την επίδοση πιστοποιητικών παρακολούθησης του Προγράμματος από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητή κ. Δημήτριο Δρόσο στους μαθητές και στις μαθήτριες των Αρσακείων σχολείων.