Η καθηγήτρια Παθολογικής Ογκολογίας Solange Peters Eπίτιμη Διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Επίτιμη διδάκτορας της  Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών αναγορεύθηκε την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024, η κ. Solange Peters, Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου της Λωζάννης και διευθύντρια της Ογκολογικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Λωζάννης.

SOFI3007

Στην τελετή προσφώνηση απηύθυνε ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος. Το έργο και η προσωπικότητα της τιμωμένης παρουσιάστηκαν από την καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής κυρία Αμάντα Ψυρρή. Η ανάγνωση  των κειμένων του Ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος έγινε από τον Πρόεδρο της Ιατρικής Σχολής, καθηγητή κ. Νικόλαο Αρκαδόπουλο και η περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο της Σχολής από την Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγήτρια κυρία Παγώνα Λάγιου. Ακολούθησε ομιλία της τιμωμένης κ. Solange Peters με τιτλο: “Diversity, equity and cancer”.

SOFI3030

Η κυρία  Solange Peters είναι καθηγήτρια Παθολογικής Ογκολογίας και διευθύντρια της Ογκολογικής Κλινικής στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Λωζάννης. Έχει αναπτύξει ένα σημαντικό πρόγραμμα Μεταφραστικής Έρευνας στον Καρκίνο του Πνεύμονα σε συνεργασία με το Swiss Federal Institute of Technology και το Ludwig Institute, ενώ είναι κύρια ερευνήτρια σε πολυάριθμες μελέτες ανοσοθεραπείας στον Καρκίνο του Πνεύμονα. Έχει οριστεί επικεφαλής της Επιστημονικής Επιτροπής για την Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα στον Καρκίνο του Πνεύμονα και πρόσφατα επικεφαλής στρατηγικού σχεδιασμού του Paris Saclay Cancer Cluster. Είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη σε θέματα ισότητας, ενώ είναι και ιδρυτικό μέλος του Women for Oncology.

SOFI3037

SOFI3116

SOFI3069

SOFI3202

SOFI3176

Στην προσφώνησή του ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, ανέφερε:

«Με ιδιαίτερη τιμή λόγω της εμβέλειας και του σημαντικού έργου της τιμωμένης προσωπικότητας, βρισκόμαστε σήμερα στην ιστορική Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, για να απονείμουμε τον τίτλο της Επίτιμης Διδάκτορος της Ιατρικής Σχολής, στην καθηγήτρια Solange Peters.

Η πορεία της καθηγήτριας Peters είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη. Μετά την ολοκλήρωση του διδακτορικού της στην Ιατρική στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Λοζάνης, ακολούθησε μια διακεκριμένη σταδιοδρομία που την κατέστησε διεθνώς κορυφαία επιστήμονα στον τομέα της ογκολογίας του θώρακα.

Οι ερευνητικές της προσπάθειες έχουν φέρει εξαιρετικά αποτελέσματα σε τομείς όπως η ανακάλυψη και επικύρωση βιοδεικτών, οι πολυτροπικές προσεγγίσεις στον μη μικροκυτταρικό καρκίνο του πνεύμονα και οι νέες ανοσοθεραπείες.

Σήμερα, ως πρόεδρος του Τμήματος Ογκολογίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Λωζάννης, ηγείται πρωτοποριακών ερευνητικών προγραμμάτων, σε συνεργασία με το Ελβετικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Τεχνολογίας και το Ινστιτούτο Ludwig,  που στοχεύουν σε καινοτόμους συνδυασμούς ανοσοθεραπείας, προσφέροντας ελπίδα σε χιλιάδες ασθενείς που μάχονται τον καρκίνο του πνεύμονα.

Η συνεισφορά της ωστόσο  δεν περιορίζεται μόνο στην έρευνα. Η καθηγήτρια Peters έχει διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο και στην εκπαιδευτική κοινότητα, διαπλάθοντας τη νέα γενιά ογκολόγων με το πάθος και την αφοσίωσή της.

Η ακαδημαϊκή πορεία της τιμώμενης συνοδεύεται από την ανάληψη σημαντικών και εξαιρετικά τιμητικών διοικητικών θέσεων, οι οποίες υπογραμμίζουν την αδιαμφισβήτητη συμβολή της για την αντιμετώπιση των σύγχρονων προκλήσεων στην ογκολογία.

Διετέλεσε η νεότερη πρόεδρος στην Ευρωπαϊκή Εταιρεία Ιατρικής Ογκολογίας, όπου ίδρυσε την επιτροπή “Women for Oncology,” προωθώντας την ισότητα των φύλων στον ιατρικό τομέα και εμπνέοντας αμέτρητες γυναίκες επιστήμονες να ακολουθήσουν το παράδειγμά της.

Επιπλέον, μεταξύ άλλων, η ηγετική της θέση στην Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Ογκολογίας Θώρακος, όπου υπηρετεί ως πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής και μέλος του Συμβουλίου του Ιδρύματος, αποδεικνύουν την ικανότητά της να γεφυρώνει την ακαδημαϊκή έρευνα με την κλινική πράξη.

Με συμμετοχή στις συντακτικές επιτροπές πολλών έγκριτων ογκολογικών περιοδικών και με περισσότερα από 500 επιστημονικά άρθρα και κεφάλαια βιβλίων, η τιμώμενη συνεχίζει ακούραστα να ανοίγει νέους δρόμους στην ογκολογία επηρεάζοντας καθοριστικά την πορεία της επιστήμης και της κλινικής πρακτικής.

Η  διακεκριμένη συνάδελφος, καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής κ. Αμάντα Ψυρρή, που θα ακολουθήσει στο βήμα, θα αναφερθεί εκτενέστερα στο πραγματικά πολύ σημαντικό έργο της κ. Peters και θα μας δώσει εναργέστερη εικόνα για μια διεθνώς καταξιωμένη επιστήμονα με πληθωρική παρουσία και πολυσχιδή συνεισφορά στη γνώση μας για τον καρκίνο του πνεύμονα και τους θωρακικούς όγκους.

Αξιότιμη κ. Solange Peters,

Η ακαδημαϊκή κοινότητα του μεγαλύτερου Πανεπιστημίου της χώρας, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, είναι ευτυχής που σας υποδέχεται και σας καλωσορίζει στους κόλπους της.

Είμαστε περήφανοι που μπορούμε να αναγνωρίσουμε την προσφορά σας στην επιστήμη της Ογκολογίας και να εμπνευστούμε από το έργο σας.

Σας απευθύνουμε θερμές ευχές για τη συνέχιση του έργου σας, ενός έργου που γνωρίζουμε ότι τυγχάνει διεθνούς απήχησης και καταξίωσης.

Σας ευχαριστώ

Professor  Peters,

On behalf of the Rectory Authorities of the National and Kapodistrian University of Athens, I would like to express my sincere congratulations.

It is a great honor for the academic community of the National and Kapodistrian University of Athens to welcome you to our institution.

We are proud to acknowledge your contribution to science, and deeply grateful to be inspired by your work.

We wish you all the best in the progress of your scientific work and your future endeavors.

Thank you»