Το τραγούδι ευχαριστιών και αφυπηρέτησης των μελών ΔΕΠ από την Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ με τίτλο “Θα σε θυμάμαι συνάδελφε ακριβέ μου” (στίχοι από την Καθηγήτρια Ντίνα Τηνιακού και τον Καθηγητή Δημήτρη Δουγένη, μουσική του Δημήτρη Δουγένη και τραγούδι από την Άννη Ονουφρίου και τον Δ. Δουγένη) κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο 2021 ως φόρος τιμής στον “Καθηγητή”, που επιτελεί αυτό το όμορφο, ιδιαίτερο και δύσκολο έργο. Ο Πρύτανης και καθηγητής της Ιατρικής Σχολής Μ.-Α. Δημόπουλος σημείωσε χαρακτηριστικά ότι «το τραγούδι αυτό, δημιουργία συνάδελφων μας, είναι αφιερωμένο από τη Διοίκηση του Πανεπιστημίου προς κάθε αφυπηρετούντα συνάδελφο Καθηγητή, σαν ένδειξη  αγάπης και αναγνώρισης της συνεισφοράς του στη γνώση και στην έρευνα στην επιστήμη του, αλλά και σαν μια ευχαριστήρια μελωδική «νότα» για την προσφορά του στη διδασκαλία των φοιτητών μας, των πνευματικών παιδιών μας».

Τραγούδι ευχαριστιών και αφυπηρέτησης μελών ΔΕΠ, ΕΚΠΑ 2021
Στίχοι: Ντίνα Τηνιακού, Δημήτρης Δουγένης
Μουσική: Δ. Δουγένης
Τραγούδι: Άννη Ονουφρίου, Δ. Δουγένης