Έναρξη συνεργασίας της Γ’ Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής με το ISLE Academy του ομίλου SOFMEDICA

To  μήνα Νοέμβριο πραγματοποιήθηκε παρουσίαση του συστήματος  ρομποτικής χειρουργικής DaVinci Χ, το οποίο φιλοξενήθηκε στη  Μονάδα Βιοϊατρικής Έρευνας Προηγμένης Προσομοίωσης και Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης της Γ’ Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής,  σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό κέντρο ISLE ACADEMY του ομίλου SOFMEDICA. Tο ISLE ACADEMY, από τα αρχικά των Innovation, Simulation & Learning Ecosystem, αποτελεί το πρώτο Κέντρο Προσομοίωσης για την Ελάχιστα Επεμβατική Χειρουργική στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη, παρέχοντας ένα πρωτοποριακό εκπαιδευτικό περιβάλλον για την εφαρμογή προηγμένων τεχνολογιών και την αναβάθμιση των δεξιοτήτων των επαγγελματιών υγείας.

thumbnail 910a54c9 f8bf 4537 a269 bf3bf630aa46

Σκοπός της συνεργασίας είναι η ανάπτυξη καινοτόμων  ερευνητικών και εκπαιδευτικών προγραμμάτων, σε θέματα που σχετίζονται με την αξιοποίηση πρωτοποριακών τεχνολογιών, εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης και εικονικής πραγματικότητας, μεθοδολογιών και εργαλείων προσομοίωσης και on-line εκπαίδευσης σε όλο το φάσμα της χειρουργικής πρακτικής (ενδεικτικά Ρομποτική Χειρουργική, Μαγνητική Πλοήγηση, Minimal Invasive Surgery κ.α.).

Κατά τη διάρκεια της εικοσαήμερης παρουσίας του συστήματος στο κέντρο ΑΚΙΣΑ του ΕΚΠΑ, πραγματοποιήθηκαν εισαγωγικές εκπαιδευτικές δράσεις και επιδείξεις, στις οποίες συμμετείχαν  περισσότεροι από 15 μέλη ΔΕΠ,  πανεπιστημιακοί υπότροφοι και ειδικευόμενοι Χειρουργικής, Γυναικολογίας και Ουρολογίας  του ΠΓΝ «Αττικόν» και είχαν την ευκαιρία να  εξοικειωθούν στην χρήση του DaVinci X της Intuitive. Οι δράσεις αυτές αποτελούν το προοίμιο μιας σειράς κοινών εκπαιδευτικών προγραμμάτων που ακολουθούν με την έναρξη του 2023, με πρώτο διεθνές πρόγραμμα το Basic Robotic Assisted Surgery (RAS) Indications and Skills που θα πραγματοποιηθεί το Φεβρουάριο στις εγκαταστάσεις του ΑΚΙΣΑ και του ISLE ACADEMY, με θεωρητικά μαθήματα και εξάσκηση σε εξομοιωτές, τα οποία θα καταλήξουν σε παρακολούθηση κλινικών περιστατικών δίπλα σε διακεκριμένους ρομποτικούς χειρουργούς όλων των ειδικοτήτων σε ελληνικά νοσοκομεία.

0002

Σύμφωνα με τον  Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας ΕΚΠΑ και Διευθυντή της Γ’ Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή, «η αξιοποίηση  υψηλού επιπέδου τεχνολογιών, μεθοδολογιών, εργαλείων  και εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης και επαυξημένης πραγματικότητας, τόσο σε επίπεδο ιατρικής εκπαίδευσης, όσο και σε επίπεδο συνεχιζόμενης κατάρτισης, αποτελεί μονόδρομο για τους σύγχρονους χειρουργούς. Η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας ΕΚΠΑ είναι αποφασισμένη να δημιουργήσει τις συνθήκες για τη βέλτιστη πρόσβαση της χειρουργικής κοινότητας σε προηγμένες τεχνολογίες και προσεγγίσεις, ανοίγοντας νέους ορίζοντες και δημιουργώντας ένα  ισχυρό αποτύπωμα.

Αυτό είναι εφικτό μόνο μέσα από την σύμπραξη  με εξειδικευμένα κέντρα  και καινοτόμες επιχειρήσεις που λειτουργούν,  έχοντας σαν γνώμονα την ανοικτότητα της γνώσης, τη διασύνδεση  με τις κοινωνικές ανάγκες, τη λογοδοσία  και τη διαφάνεια, όπως είναι ο όμιλος SOFMEDICA με τα εξειδικευμένα εκπαιδευτικά της κέντρα ISLE ACADEMY  και τη διακριτή παρουσία της σε Ελλάδα, Ρουμανία, Βουλγαρία, Ουγγαρία και Κύπρο».