Study Weekend του Δ.Π.Μ.Σ. «Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία» στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Harvard University στο Ναύπλιο

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Study Weekend με θέμα “Animal Ethics & Law”, το οποίο διοργάνωσε για τους φοιτητές του το Δ.Π.Μ.Σ. «Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία» στο Ναύπλιο σε συνεργασία με το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (ΚΕΣ) του Harvard University στις 14 και 15 Ιουνίου 2024 στις εγκαταστάσεις του τελευταίου, και στο οποίο συμμετείχε το Brooks McCormick Jr. Animal Law & Policy Program της Νομικής Σχολής του Harvard University.

NAFPLIO DPMS2
NAFLIO STUD SPMS

Το study weekend, στο οποίο συμμετείχαν 50 φοιτητές και διδάσκοντες, είχε ως στόχο την προώθηση της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης και της δια βίου μάθησης των φοιτητών, των αποφοίτων, και του διδακτικού προσωπικού του Δ.Π.Μ.Σ. σε καίρια ζητήματα σχετικά με τη θεματολογία του προγράμματος. Κατά την διάρκεια του ακαδημαϊκού διημέρου, οι συμμετέχοντες εστίασαν στην νομοθεσία και την ηθική φιλοσοφία σε σχέση με την ευζωία και τα δικαιώματα των ζώων.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εισηγήσεις από διακεκριμένα μέλη του διδακτικού προσωπικού του Harvard University, συγκεκριμένα από την Kristen A. Stilt, Professor of Law, Director του Brooks McCormick Jr. Animal Law & Policy Program, την Nirva Kapasi Patel, Executive Director του ίδιου προγράμματος, και τον Νικόλα Πρεβελάκη, Senior Lecturer of Sociology. Χαιρετισμό απηυθύνε ο Δρ. Χρήστος Γιαννόπουλος, Εκτελεστικός Διευθυντής του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών, και ο Καθηγητής Ευάγγελος Πρωτοπαπαδάκης (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών), Διευθυντής του Δ.Π.Μ.Σ. Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε περιήγηση στις εγκαταστάσεις του Κέντρου από τον Έβαν Κατσαρέλη, Programs and Events Manager του ΚΕΣ, κατά την διάρκεια της οποίας οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για την αποστολή, την ιστορία και τις δραστηριότητες τόσο του ΚΕΣ, όσο και του Harvard University. Επιπλέον, πραγματοποιήθηκαν θεματικές συζητήσεις μεταξύ φοιτητών και Καθηγητών επί των ενοτήτων και θεμάτων του διημέρου.

Η εκδήλωση απετέλεσε εξαιρετική ευκαιρία για την ενίσχυση της εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α. και του Δ.Π.Μ.Σ. «Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία», καθώς και για την παγίωση της συνεργασίας του τελευταίου με το Harvard University, χάρη στην οποία παρέχεται στους φοιτητές του προγράμματος η ευκαιρία να ενημερώνονται για τις πλέον επίκαιρες εξελίξεις στα πεδία της ηθικής και της νομοθεσίας σε σχέση με τα ζώα.

NAFLPIO DPMS STUDENTS

Γραφείο Τύπου και ΜΜΕ του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας
Γραμματεία του Δ.Π.Μ.Σ. «Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία»
animalethics@philosophy.uoa.gr