Τεχνολογία, Σύνορα, Μετανάστευση – Διεθνές Πρόγραμμα για Ανάπτυξη Ερευνητικού Δικτύου με Συντονισμό από το ΕΚΠΑ

Η ανάπτυξη δικτύου για την προώθηση της έρευνας στην διαμόρφωση και χρήση τεχνολογιών που συνδέονται με τα μεγάλα δεδομένα (π.χ. αλγόριθμοι, τεχνητή νοημοσύνη), όπως αυτά συγκεντρώνονται και χρησιμοποιούνται σε πεδία που έχουν να κάνουν με τα διαμόρφωση των συνόρων και τη μετανάστευση, επιλέχθηκε για χρηματοδότηση από το πρόγραμμα COST της ΕΕ. Η ερευνητική ομάδα περιλαμβάνει στην αφετηρία της περίπου 50 ερευνήτριες και ερευνητές από το διεπιστημονικό πεδίο ‘Επιστήμη, Τεχνολογία, Κοινωνία’ (Science, Technology,Society – STS), από πάνω από 20 χώρες της Ευρώπης ή από χώρες σε άμεση σύνδεση μαζί της. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος (DATAMIG), θα συνδυάσουν την εμπειρία τους από δεκάδες τρέχοντα εθνικά και διεθνή ερευνητικά προγράμματα (μεταξύ αυτών και τρία υπό εξέλιξη προγράμματα ERC) με στόχο τον εμπλουτισμό της έρευνας στo κρίσιμο αυτό πεδίο, καθώς και την ανάπτυξη της ευρωπαϊκής και παγκόσμιας διεπιστημονικής κοινότητας των ερευνητριών/ερευνητών που συνδέουν την μελέτη της τεχνολογίας από την οπτική των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών με την έρευνα σε ζητήματα συνόρων και μετανάστευσης. Ένας προϋπολογισμός τάξης μεγέθους μισού εκατομμυρίου ευρώ θα  είναι διαθέσιμος για την υποστήριξη δράσεων προώθησης της σχετικής έρευνας (π.χ. συνέδρια, εργαστήρια, θερινά σχολεία), καθώς και για την προώθηση της κινητικότητας νέων ερευνητριών και ερευνητών μεταξύ ευρωπαϊκών και συνδεόμενων χωρών. Στο πλαίσιο της διεπιστημονικότητας του προγράμματος, θα συνδυαστούν πεδία όπως η Ηθική της Τεχνολογίας (με έμφαση στα Μεγάλα Δεδομένα, τους Αλγορίθμους και την Τεχνητή Νοημοσύνη) και οι Σπουδές Συνόρων και Μετανάστευσης.

Στην αρχική διεθνή ομάδα ερευνητριών και ερευνητών συμμετέχει πολυμελής ομάδα ελληνίδων και ελλήνων που εργάζονται στην Ελλάδα και το εξωτερικό: η Δρ. Όλγα Λαφαζάνη, ακαδημαϊκή υπότροφος στο ΕΚΠΑ (Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, 2021-2022), η έρευνα της οποίας σε ζητήματα κοινωνικού φύλου και μετανάστευσης υποστηρίζεται από εθνικά (ΕΛΙΔΕΚ) και διεθνή (Marie Curie) ερευνητικά προγράμματα, η Δρ. Ιουλία Μέρμηγκα, επίσης ακαδημαϊκή υπότροφος του ΕΚΠΑ (Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου) και μέλος της συγγραφικής ομάδας βιβλίου που αναφέρεται στην πρόσφατη ιστορία του μεταναστευτικού ζητήματος στο Βόρειο Αιγαίο, ο Δρ. Κώστας Γούσης, μεταδιδακτορικός ερευνητής σε πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο από το ΕΛΙΔΕΚ, ο Βασίλης Αργυρίου, διδακτορικός ερευνητής στο ETH της Ζυρίχης με υποτροφία στο πλαίσιο προγράμματος ERC, καθώς και μέλη ΔΕΠ με πολύ σημαντική εμπειρία ως συντονιστές και μέλη συναφών ερευνητικών προγραμμάτων σε διάφορες χώρες, όπως οι Βασίλης Γαλής (αναπληρωτής καθηγητής στο ITU της Κοπεγχάγης), Χρήστος Κουρούτζας (επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου), Νίκος Τριμικλινιώτης (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας) και Βασίλης Τσιάνος (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Κιέλου). Ο κ. Νίκος Μορφονιός, από το Mediterranean Institute for Investigative Reporting, συμμετέχει εκπροσωπώντας έναν από τους αρκετούς οργανισμούς που θα υποστηρίξουν με τη συμβολή τους το έργο του ερευνητικού δικτύου DATAMIG. Ο  συντονιστής του DATAMIG σε ευρωπαϊκό επίπεδο, με την ιδιότητα του main proposer, είναι ο Τέλης Τύμπας, καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης και διευθυντής του αγγλόφωνου διατμηματικού μεταπτυχιακού του ΕΚΠΑ ‘Science, Technology, Society – Science and Technology Studies’.