ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΕΤΕΙΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

JIM 7425

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η καθιερωμένη αλλά και ιδιαιτέρως συμβολική στέψη των ανδριάντων στο χώρο των Προπυλαίων. Η στέψη των ανδριάντων προηγείται πάντα του επίσημου εορτασμού των Εθνικών Επετείων στο ΕΚΠΑ, καθώς εκφράζει την εσωτερική ανάγκη απόδοσης τιμής στους προγόνους μας για τους Αγώνες τους για την Ελευθερία.

JIM 7488

Η στέψη των ανδριάντων πραγματοποιήθηκε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο, με τη συμμετοχή του Αντιπρύτανη του ΕΚΠΑ, Καθηγητή κ. Δημήτριου Καραδήμα, του Κοσμήτορα της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Καθηγητή κ. Κωνσταντίνου Καρτερολιώτη, του υπευθύνου του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κ. Χρήστου Χουλιάρα και φοιτητριών και φοιτητών του ΕΚΠΑ με παραδοσιακές ενδυμασίες.

Ο εξωτερικός γλυπτός διάκοσμος του κεντρικού κτηρίου του ΕΚΠΑ περιλαμβάνει την ηρωική μορφή του Ρήγα Φεραίου, τον μαρτυρικό πατριάρχη Γρηγόριο Ε’, το διδάσκαλο του γένους Αδαμάντιο Κοραή, τον Βρετανό φιλέλληνα πολιτικό Γλάδστωνα, τον πρώτο κυβερνήτη της Ελλάδος Ιωάννη Καποδίστρια, ενώ εσωτερικά στην κεντρική είσοδο του Ιδρύματος βρίσκονται οι στήλες των πεσόντων φοιτητών κατά τους Πολέμους, έργα των Ελλήνων Ιωάννη Κόσσου (1822-1873), Γεωργίου Φυτάλη (1830-1880), Γεωργίου Βιτάλη (1838-1901), Γεωργίου Βρούτου (1843-1909), Γεωργίου Μπονάνου (1863-1940) και Γεωργίου Παπαγιάννη (1860-1920).

Η κεντρική εκδήλωση του ΕΚΠΑ για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιείται σήμερα, 27/10, στις 7μ.μ.: https://www.youtube.com/watch?v=Lvcz8vpN8g4