Επίσκεψη του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Περιστερίου και καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Γρηγορίου στο Ε.Κ.Π.Α.

Ο Σεβασμιώτατος -και νεοεκλεγείς- Μητροπολίτης Περιστερίου και καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Γρηγόριος επισκέφθηκε την Τρίτη 11 Ιανουαρίου 2022 το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ο Σεβασμιώτατος είχε συνάντηση με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο. Στη συνάντηση εξετάσθηκαν οι δυνατότητες συνεργασίας σε θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος.

1641897953493

Ο Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Γρηγόριος Παπαθωμάς γεννήθηκε το 1960, σπούδασε νομικά και θεολογία στο ΑΠΘ και κανονικό δίκαιο και θρησκειολογία στο Παρίσι. Είναι καθηγητής στο Ορθόδοξο Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου στο Παρίσι και στο Πανεπιστήμιο Paris XIII, ενώ από το 2009 είναι Καθηγητής στη Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ. Από το 2004 τελεί Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Forum των Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών της Ευρωπαϊκής Ενώσεως (EFOST), ενώ είναι μέλος πολλών Πανεπιστημιακών Ερευνητικών Κέντρων και Διεθνών Επιστημονικών Εταιρειών Κανονικού Δικαίου. Επίσης, υπήρξε μέλος της Μεικτής Επιτροπής διμερούς Διαλόγου: Ρωμαιοκαθολικών-Ορθοδόξων Γαλλίας (1999-2006), Προτεσταντών-Ορθοδόξων Γαλλίας (1999-2006), Καθολικών-Ορθοδόξων του Διεθνούς Ακαδημαϊκού Διαλόγου (από 2004), Καθολικών-Ορθοδόξων του Διεθνούς Εκκλησιαστικού Διαλόγου (2005-08) και Λουθηρανών-Ορθοδόξων Εσθονίας (από 2006). Τέλος, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Περιστερίου είναι συγγραφέας πολλών συγγραμμάτων, μελετών, άρθρων, μεταφράσεων, καθώς και έχει λάβει μέρος με ομιλίες, διαλέξεις, εισηγήσεις και ανακοινώσεις σε πολλά επιστημονικά συνέδρια.