Πραγματοποιήθηκε το 7ο Σεμινάριο του προγράμματος European Master in Classical Cultures με τη συμμετοχή μελών του Ε.Κ.Π.Α.

1 4

Έλαβε χώρα το 7ο Σεμινάριο του προγράμματος European Master in Classical Cultures (EMCC) στο οποίο μετέχουν η Αρχαία Ιστορία και η Κλασική Αρχαιολογία του μεταπτυχιακού προγράμματος «Αρχαιολογία και Ιστορία του Αρχαίου Κόσμου» του Ε.Κ.Π.Α. μαζί με μεταπτυχιακά προγράμματα αρχαιογνωστικών σπουδών 11 ευρωπαϊκών πανεπιστημίων (https://www.arch.uoa.gr/spoydes/metaptychiakes_spoydes/eyropaika_pms/). Το σεμινάριο «New Interdisciplinary Approaches to the Ancient World» διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στο Παλέρμο από τις 4 έως τις 7 Ιουνίου. Μεταπτυχιακοί φοιτητές από όλα τα μετέχοντα Πανεπιστήμια παρουσίασαν τις διπλωματικές εργασίες τους.

Στις 8 Ιουνίου έγινε συνάντηση των υπεύθυνων συντονιστών του προγράμματος. Τα προς συζήτηση θέματα αφορούσαν την αποτίμηση των μέχρι τώρα δράσεων, τη διοργάνωση Εαρινού Σχολείου υπό την αιγίδα του EMCC και τη συνδρομή του Γερμανικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου της Ρώμης, το οποίο συνεργάζεται με το πρόγραμμα, και τη διεύρυνση του προγράμματος με νέα πανεπιστήμια. Η «Αρχαιολογία και Ιστορία του Αρχαίου Κόσμου» του Ε.Κ.Π.Α. εκπροσωπήθηκε από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Σοφία Ανεζίρη.

3 5
2 6