Έγκριση της πρότασης «SMARTΤ» από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με τη συμμετοχή του ΕΚΠΑ

Μέσα από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS και σε συνεργασία μεταξύ του ΕΚΠΑ, του Αυτόνομου Πανεπιστημίου της Μαδρίτης, του Πανεπιστημίου του Βουκουρεστίου και του Πανεπιστημίου Sapienza της Ρώμης, προετοιμάστηκε και κατατέθηκε τον Οκτώβριο του 2022 η πρόταση SMARTΤ – Screening, mapping, analyzing, recommending, transferring and transforming HE international programmes για το σύνολο των ιδρυμάτων του CIVIS και με την συμμετοχή επιπλέον συνδεδεμένων μελών και κοινωνικών εταίρων.

Η πρόταση εγκρίθηκε από την ΕΕ μαζί με άλλες 5 προτάσεις, στο πλαίσιο της πρόσκλησης «Pilot a joint European degree label»,  και στόχος της είναι να γίνει ένα ακόμη βήμα προς τον σχεδιασμό και τη δημιουργία κοινών ευρωπαϊκών πτυχίων, που θα καλύπτουν τα κράτη μέλη της ΕΕ και θα ενθαρρύνουν την κινητικότητα των φοιτητών και την ενίσχυση της συνεργασίας των ιδρυμάτων. Ο χαρακτηρισμός των κοινών πτυχίων ως ευρωπαϊκών  (the joint European degree label) θα αντικατοπτρίζει τις δεξιότητες και τις γνώσεις που αποκτήθηκαν από τους φοιτητές που θα έχουν παρακολουθήσει ένα κοινό πρόγραμμα σε πολλά ιδρύματα και σε πολλές χώρες και γλώσσες.

Οι έξι προτάσεις που εγκρίθηκαν θα εξετάσουν τα κριτήρια που έχουν δοθεί από την Ε.Ε., θα δοκιμάσουν και θα διατυπώσουν διαδικασίες που θα διευκολύνουν την απονομή του χαρακτηρισμού ως ευρωπαϊκού ενός κοινού  πτυχίου. Κάθε επιλεγμένο πιλοτικό έργο μπορεί να λάβει προϋπολογισμό έως και 200.000€ (80% του προϋπολογισμού) από το πρόγραμμα Erasmus+ διάρκειας ενός έτους ξεκινώντας την άνοιξη του 2023. Σε αυτό το χρονικό διάστημα  θα εξεταστούν στοιχεία για τα επόμενα βήματα που πρέπει να γίνουν και θα υποβληθούν προτάσεις για ένα κοινό ευρωπαϊκό πτυχίο, στο πλαίσιο μιας συμμαχίας, το οποίο θα πρέπει να είναι εναρμονισμένο με τα ισχύοντα στον τομέα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ε.Ε. και στα κράτη μέλη.

Το ΕΚΠΑ στο έργο SMARTΤ του CIVIS έχει αναλάβει το Πακέτο εργασίας 4 «Communication & Dissemination».

Όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο επιστημονικός υπεύθυνος του CIVIS και Αντιπρύτανης του ΕΚΠΑ κ. Καραδήμας Δημήτρης: «Το ίδρυμά μας είναι συνεπές στην προσπάθεια της ενεργού συμμετοχής του στην προσπάθεια δημιουργίας και ανάπτυξης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS και αυτό φαίνεται και με την αποδοχή της πρότασης που καταθέσαμε στην ΕΕ. Δείχνουμε με αυτό τον τρόπο την συνεχή μας προσπάθεια να είμαστε μέρος και συνδιαμορφωτές της συζήτησης για τα θέματα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε ευρωπαϊκό επίπεδο, αλλά και ταυτόχρονα να προετοιμάζουμε το ίδρυμά μας, ώστε να είναι ανταγωνιστικό σε διεθνές επίπεδο και εξωστρεφές, δίνοντας επιπλέον ευκαιρίες τόσο στους φοιτητές μας όσο και τους Ακαδημαϊκούς και τα στελέχη του ιδρύματος».

(για περισσότερα επικοινωνήστε με το γραφείο του CIVIS στο ΕΚΠΑ civis@uoa.gr)