Διάλεξη από την Δικηγόρο Μ. Τζιώτη με θέμα: “Το δίκαιο πνευματικής ιδιοκτησίας” στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ [25/5/22, 6μμ]

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο του μαθήματος: “Οικονομία του θεάματος. Παραγωγή και υλοποίηση ενός πολιτιστικού προϊόντος (68ΘΘ186)” διοργανώνει διάλεξη με ομιλήτρια την Δικηγόρο Μαρία Τζιώτη. Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 στις 6 μ.μ. (αίθουσα 827) στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και θα αφορά στο δίκαιο πνευματικής ιδιοκτησίας.

Λίγα λόγια για την ομιλήτρια:

Η Μαρία Τζιώτη, Δικηγόρος παρ’ Εφέταις και μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, είναι απόφοιτη της Σχολής Νομικών Επιστημών τoυ Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και έχει πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στο Δίκαιο Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Τεχνολογίας της Πληροφορίας στο Πανεπιστήμιο του Αννόβερου Γερμανίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Queen Mary του Λονδίνου Μεγάλης Βρετανίας.

Έχει εργασθεί στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο (Γραμματεία της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων, διαπιστευμένη συνεργάτης Μέλους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις Επιτροπές Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας του Καταναλωτή και Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων).

Ασκεί μαχόμενη και συμβουλευτική δικηγορία σε αστικές και εμπορικές υποθέσεις και εκπροσωπεί τους εντολείς ενώπιον των αρμόδιων αρχών και των δικαστηρίων για εξωδικαστική και δικαστική επιδίωξη απαιτήσεων. Παράλληλα, παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες και ως προς το κανονιστικό και επενδυτικό πλαίσιο σχετικά με την ίδρυση και λειτουργία εταιριών πάσης μορφής και για τις συμβατικές σχέσεις.

Άλλοι τομείς εξειδίκευσης αποτελούν το δίκαιο πνευματικής ιδιοκτησίας, ανταγωνισμού και νέων τεχνολογιών, το εργατικό δίκαιο και το διοικητικό δίκαιο.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Νομική Επιστήμη Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις