Στις 24-26 Σεπτεμβρίου 2024 για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά λαμβάνει χώρα η μεγάλη ετήσια εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου CIVIS με τίτλο: “CIVIS Days” με οικοδεσπότη αυτή τη φορά το Πανεπιστήμιο Paris Lodron University of Salzburg! Το Ε.Κ.Π.Α. δίνει το παρόν στο φετινό “CIVIS Days”, με ισχυρή εκπρόσωπηση και ομάδα 17 ανθρώπων από τις διάφορες ομάδες εργασίας του CIVIS, με επικεφαλής την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας και επιστημονική υπεύθυνη του CIVIS στο Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτρια Λατινικής Φιλολογίας κα Σοφία Παπαϊωάννου. Πιο συγκεκριμένα, στη φετινή διοργάνωση εκ μέρους της ελληνικής αποστολής θα παρίστανται οι εξής (κατά αλφαβητική σειρά):

• Αντωνίου Ηλίας,  Διοικητικός συντονιστής του CIVIS στο Ε.Κ.Π.Α., γραφείο CIVIS
  • Γκούσκος Δημήτρης, Αναπληρωτής Καθηγητής Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε.,  συντονιστής στο έργο PolyCIVIS: Confronting the Polycrisis in Europe and Africa (Jean Monnet Network on external policy: EU-Africa)
  • Δανιά Ασπασία, Επίκουρη Καθηγήτρια Διδακτικής της Φυσικής Αγωγής, EG Innovative Pedagogies
  • Δασκολιά Μαρία, Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ε.Κ.Π.Α., WP9 leader, Stream 3 coordinator
  • Καραγιάννης Χρήστος, Αντιπρύτανης Έρευνας, Καινοτομίας και Διά Βίου Μάθησης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Research Council
  • Κεφαλέα Κίρκη, Καθηγήτρια Συγκριτικής Θρησκευτικής Λογοτεχνία, HUB 2 Co – chair Council
  • Κοντολάτου Μαριάννα, Υπεύθυνη Επικοινωνίας γραφείο CIVIS Ε.Κ.Π.Α., CIVIS Communications core team & Communication Unit member
  • Μεσσήνη Σοφία, Διοικητική υπάλληλος γραφείο CIVIS Ε.Κ.Π.Α., Deputy IC, Stream 1
  • Μητσοπούλου Χριστίνα – Άννα, Καθηγήτρια Ανόργανης Χημείας, HUB 1 Council member
  • Μπόλης Σπυρίδων, Προϊστάμενος του Κέντρου Λειτουργίας & Διαχείρισης Δικτύου, EG IT
  • Νάτση Πηνελόπη, Student Council member
  • Νικοπούλου Άννα – Σαββούλα, Διοικητική υπάλληλος στο γραφείο CIVIS Ε.Κ.Π.Α., Mobility Unit member
  • Παπαϊωάννου Σοφία, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτρια Λατινικής Φιλολογίας, Επιστημονική υπεύθυνη CIVIS στο Ε.Κ.Π.Α.
  • Παπούλιας Ευάγγελος, Προϊστάμενος, Τμήμα Μουσείων & Ιστορικών Αρχείων, Museum Network
  • Σπηλιοπούλου Ελένη, Διοικητική υπάλληλος στο γραφείο CIVIS Ε.Κ.Π.Α., Education Unit member
  • Σχοινά Κατερίνα, Student Council Co – Chair
  • Χατζηευθυμιάδης Ευστάθιος, Καθηγητής Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, HUB 5 Council member

IMG 4b295e6ec99c1ed616dbbbf8b09ee446 V

Οι “CIVIS Days” αποτελούν  σημείο συνάντησης για όλους: ακαδημαϊκούς, φοιτητές, διοικητικό προσωπικό, ερευνητές, αλλά και διακεκριμένους επιστήμονες, κοινωνικούς εταίρους και εκπροσώπους των θεσμών της Ε.Ε., άλλων Συμμαχιών και της κοινωνίας των πολιτών από όλη την Ευρώπη.  Αναλυτικότερα, η τριήμερη εκδήλωση περιλαμβάνει πολυάριθμα δρώμενα, και ένα ευρύ φάσμα συναντήσεων εργασίας και δημόσιων συνεδριάσεων με στόχο την προώθηση της συνεργασίας και της ανταλλαγής γνώσεων στο πλαίσιο της Συμμαχίας του CIVIS με άλλες Συμμαχίες και την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα. Οι δημόσιες συνεδρίες είναι ανοικτές προς όλους, εντός και εκτός πανεπιστημιακής κοινότητας, με δυνατότητα και διαδικτυακής παρακολούθησης, και πραγματεύονται θέματα όπως τα ευρωπαϊκά πτυχία, τα μικτά εντατικά προγράμματα (BIPs), την επιστημονική συνεργασία Αφρικής – Ε.Ε. αλλά και θέματα αναφορικά με τις συμπράξεις των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων (εμπειρίες, καλές πρακτικές και προοπτικές). Στο πλαίσιο αυτό, μεταξύ των πρωτοβουλιών που θα παρουσιαστούν περιλαμβάνεται το ιδρυματικό έργο PolyCIVIS: Confronting the Polycrisis  in Europe and Africa through Research, Policy and Education.

CIVIS Days

Όπως κάθε χρονιά αναπόσπαστο μέρος της διοργάνωσης αποτελούν οι συναντήσεις εργασίας με εκπροσώπους από τα 11 Πανεπιστήμια – μέλη της Συμμαχίας και επιπρόσθετες συναντήσεις για τους εκπροσώπους των 6 Αφρικανικών Πανεπιστημίων- εταίρων στις 23 Σεπτεμβρίου 2024. Παράλληλα, συμπεριλαμβάνονται συναντήσεις εργασίας αφιερωμένες σε συζητήσεις επί ειδικών θεμάτων όπως, τα BIPs και τα κοινά πτυχία, και την διεπιστημονική διδασκαλία. Οι τομείς εστίασης των εν λόγω συναντήσεων περιλαμβάνουν τα αποτελέσματα της κινητικότητας του προσωπικού, τη μελλοντική μας στρατηγική, καθώς και δια τομεακές συναντήσεις των μελών των κόμβων του CIVIS (Hubs).

Τέλος, η συγκρότηση μιας χορωδίας κοσμεί τα δρώμενα ενισχύοντας τη δημιουργική και συνεργατική ατμόσφαιρα, ενώ η τελική εκδήλωση στο πλαίσιο της διεθνούς δεξίωσης του CIVIS CIVIS International Reception: Envisioning Europe in a Changing World υπόσχεται να αποτελέσει κορυφαία στιγμή της εβδομάδας! Η Συμμαχία μας σχεδιάζει να γιορτάσει σημαντικά ορόσημα κατά τη διάρκεια της εν λόγω ειδικής εκδήλωσης.

Μπορείτε να δείτε εδώ το πρόγραμμα των ανοιχτών διεπιστημονικών διαλέξεων-συνεδριών που διατίθενται και διαδικτυακά μέσω live streaming και να δηλώσετε συμμετοχή σε αυτή που σας ενδιαφέρει.
Practical information for the CIVIS Days 2024 hosted by Paris Lodron University of Salzburg (PLUS) (.pdf)

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, μπορείτε να δείτε αναλυτικές πληροφορίες αναφορικά με τις θεματικές και το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS εδώ καθώς και στην επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου του Salzburg εδώ.