Ανοιχτές Διαλέξεις Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Ακαδημαϊκού Έτους 2022-23

Την Πέμπτη 19.1.2023 στην αίθουσα 209 της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ ο κ. Χρήστος Μπιντούδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου της Ρώμης Sapienza (Dipartimento di Studi Europei, Americani e Interculturali, di Lettere e Filosofia, Sapienza Università di Roma) έδωσε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διάλεξη με θέμα: «Το Εργαστήριο Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Ρώμης Sapienza. Μελετώντας τις ελληνο-ιταλικές πολιτισμικές σχέσεις». Στη δίωρη αυτή ομιλία ο Καθηγητής παρουσίασε τις πλούσιες δραστηριότητες του ιδίου και των συνεργατών του για τη διάδοση της γλώσσας, της λογοτεχνίας και του πολιτισμού της Ελλάδας στην Ιταλία.

Τον ομιλητή προλόγισε ο Πρόεδρος του ΤΙΓΦ Καθηγητής Γεράσιμος Παγκράτης. Ακολούθησε χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη, ενώ παρεμβάσεις στη συζήτηση πραγματοποίησαν οι Καθηγητές του ΤΙΓΦ Γεράσιμος Ζώρας και Ιωάννης Τσόλκας.