Panel για τη Διεπιστημονική (ή πολυεπιστημονική) προσέγγιση ζητημάτων έμφυλης βίας και ιδίως γυναικοκτονιών) [5/10/22, 1μ.μ., Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης Φιλοσοφικής Σχολής]

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών & Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φιλολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνει Πάνελ για τη Διεπιστημονική (ή πολυεπιστημονική) προσέγγιση ζητημάτων έμφυλης βίας και ιδίως γυναικοκτονιών στα πλαίσια του 11ου Συνεδρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών & Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φιλολογίας, οι εργασίες του οποίου ξεκίνησαν τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου στη Φιλοσοφική Σχολή και θα ολοκληρωθούν αυτή την Παρασκευή (7/10).

Αναγνωρίζοντας την κοινωνική ανάγκη να εκκινήσει ένας επιστημονικά πλαισιωμένος διάλογος για ζητήματα που (δυστυχώς) έχουν πλέον κεντρική θέση στην ελληνική κοινωνία –αποδεικνύοντας παράλληλα ότι η επιστήμη της Φιλολογίας δεν αποτελεί μουσειακό έκθεμα αλλά έχει άμεση και εναργή συσχέτιση με την καθημερινότητα– σήμερα, Τετάρτη 5 Οκτωβρίου στη 13.00 στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής, διοργανώνεται Πάνελ για τη Διεπιστημονική (ή πολυεπιστημονική) προσέγγιση ζητημάτων έμφυλης βίας και ιδίως γυναικοκτονιών. Σ’ αυτό θα συμμετάσχουν επιστήμονες από διάφορες περιοχές και υποπεριοχές της Φιλολογίας. Επίσης, θα γίνει μία σύντομη παρουσίαση της Επιτροπής Ισότητας Φύλων και Κοινωνικών Διακρίσεων (ΕΙΦ) του ΕΚΠΑ από την πρόεδρό της κα. Λεοντσίνη, Καθηγήτρια Φύλου και Πολιτισμικών Σπουδών (ΤΕΑΠΗ, ΕΚΠΑ). Η δράση θα ξεκινήσει από μία ειδική εισαγωγική ομιλία (Keynote Speech) για την έμφυλη βία από τον κ. Λιότζη, διδάσκοντα στο τμήμα Κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ.

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.deanphil.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_ekdilosis/panel_gia_ti_diepistimoniki_i_polyepistimoniki_proseggisi_zitimaton_emfylis_bias_kai_idios_gynaiko/