Π.Μ.Σ. «Ελληνογαλλικές σπουδές στη Λογοτεχνία, τον Πολιτισμό και τη Μετάφραση»: Ημερίδα με θέμα Γυναίκες και Λογοτεχνία και Εργαστήρια Μετάφρασης [11-13/07/2024]

To Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνογαλλικές σπουδές στη Λογοτεχνία, τον Πολιτισμό και τη Μετάφραση» του Ε.Κ.Π.Α. διοργανώνει στις 11 Ιουλίου 2024 στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Ημερίδα με θέμα Γυναίκες και Λογοτεχνία και στις 12-13 Ιουλίου 2024 Εργαστήρια Μετάφρασης.

αφισα ΜΣ4

Στην Ημερίδα θα μιλήσουν η Καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. κ. Μαίρη Λεοντσίνη και η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Τούρ στη Γαλλία κ. Lucile Arnoux-Farnoux. Θα ακολουθήσει στρογγυλή τράπεζα συζήτησης με επαγγελματίες από τον εκδοτικό χώρο.

Η Ημερίδα είναι ανοιχτή σε όλους και όλες.

Στις 12 και 13 Ιουλίου  2024 θα πραγματοποιηθούν 4 (τρίωρα) Εργαστήρια μετάφρασης με καταξιωμένες μεταφράστριες και θεματική Μεταφράζοντας γυναίκες συγγραφείς από τη γαλλική στην ελληνική γλώσσα και αντίστροφα.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των παραπάνω δράσεων:

από έως
Scheduled ical Google outlook Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις