Ολοκληρώθηκε στη Μαδρίτη το CIVIS Blended Intensive Program “Transdisciplinary Approaches of Gender in MENA region”

Με την φυσική διδασκαλία που πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα 3 με 7 Ιουνίου 2024 στη Μαδρίτη ολοκληρώθηκε το CIVIS Blended Intensive Program “Transdisciplinary Approaches of Gender in MENA region”.

Το πρόγραμμα αυτό διεξήχθη κατά το εαρινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους και  οργανώθηκε από τα πανεπιστήμια Universidad Autonoma de Madrid (Carmen Rodriguez Lopez, Laura Galian, Ana Gonzalez Navarro), Aix Marseille Université (Juliette Dumas), Πανεπιστήμιο Βουκουρεστίου (Silvava Racieru) και το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. (Ελένη Σελλά, Έφη Κάννερ). Το πρόγραμμα της διδασκαλίας ήταν ιδιαίτερα πλούσιο με τη συμμετοχή επιστημόνων από την Ισπανία, τη Γαλλία, τη Ρουμανία, την Ελλάδα, την Ιταλία, την Τουρκία και το Μαρόκο (βλ. το σύνδεσμο https://civis.eu/en/learn/civis-courses/transdisciplinary-approaches-of-gender-in-mena-region).

20240607 102859
20240607 112322

Η δε συμμετοχή των φοιτητών υπήρξε εξαιρετικά ικανοποιητική φτάνοντας τα 27 άτομα.

Ιδιαίτερα πλούσιο υπήρξε και το πρόγραμμα της φυσικής διδασκαλίας: περιελάμβανε σεμινάριο σχετικά με τη χρήση διαφόρων τύπων πηγών (διπλωματικών εγγράφων, ιδιωτικής αλληλογραφίας, απομνημονευμάτων κ.λπ.) στις σπουδές φύλου, σεμινάριο σχετικά με τη δημιουργία βιντεοπαρουσιάσεων, ξενάγηση στο μουσείο Prado με τη θεματική Women, representation and power in painting και το στρογγυλό τραπέζι Women´s changing demands since the turn of the century in the context of the Mediterranean region. Στο τέλος οι φοιτητές παρουσίασαν τα βίντεο που δημιούργησαν με την καθοδήγηση των διδασκόντων σχετικά με τον τρόπο χρήσης διαφόρων πηγών στις σπουδές φύλου. Ο διάλογος μεταξύ όλων των συμμετεχόντων υπήρξε  ιδιαίτερα γόνιμος.

Το Ε.Κ.Π..Α εκπροσώπησε στο πρόγραμμα της φυσικής διδασκαλίας στη Μαδρίτη η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. κ. Έφη Κάννερ.

20240607 122110
IMG 20240607 WA0014

Δείτε το πρόγραμμα της διαδικτυακής διδασκαλίας ακολούθως: